مدير مدير .

مدير

راز زندگي سرخوشانه چيست؟

ايرنا نوشت: خوش بيني پيش و بيش از آنكه يك امر هيجاني و احساسي باشد نوعي نگرش انسان است به خود و محيط. هر يك از نگرش هاي خوش بيني يا بدبيني بر خود انسان و نوع زندگي او تاثير مي گذارد. انسان هاي خوش بين از سلامت جسماني و رواني بيشتري برخوردارند، از زندگي رضايت بيشتري دارند، با ديگران سازگارترند، به زندگي اميد بيشتري دارند و در رويارويي با تنش هاي زندگي سازگاري بيشتري از خود نشان مي دهند.

همچنين رابطه مستقيمي بين خوش بيني و سلامت روان وجود دارد. به اين معنا كه خوش بيني امنيت رواني فرد را (كه يكي از نياز هاي اساسي است) افزايش مي دهد و هر چه امنيت رواني بيشتر شود سلامت روان تضمين شده تر است. ناگفته پيداست كه سلامت روان هم به نوبه خود منجر به سلامت رفتار و بروز رفتارهاي مناسب در مواجهه با ديگران مي شود.

قطعاً يكي از اشتباهات بزرگ انسان در زندگي مي تواند بدبيني باشد. لازم است از خود بپرسيم كه آيا براستي قرارگرفتن در وضعيت بدبيني حال و روز ما را از اينكه هستيم بهتر مي كند؟ اگر بهتر مي كند پس بهتر است كه بدبين باشيم.

نكته ديگر اينكه مثبت انديشي و خوش بيني به معناي ساده لوحي يا بي تفاوتي نسبت به بدي ها، نواقص، كژي ها و ناهنجاري ها نيست. خوش بيني حماقت نيست، بلكه خوش بيني همانا ديدن واقعيت ها، به انضمام باور و عزم به برنامه ريزي و اقدام مثبت و اميدوارانه براي راست كردن كژي ها و ترميم كاستي ها و اصلاح ناهنجاري ها است. اساساً تفاوت خوش بيني و بدبيني، تفاوت فعايت و انفعال است. انسان خوش بين فعالانه، پرتلاش و اميدوار مسير زندگي را مي پيمايد ولي انسان بدبين منفعلانه و شكاكانه، افسرده و بي انرژي زمان مي گذراند.

https://mohamadrezateimouri.com/lovely-letter/

از آنجا كه انسان بدبين، غير از خود به همه بدبين است از لحاظ اخلاقي گرفتار نوعي غرور و خودبيني هم هست و همين خودبيني باعث مي شود كه نتواند روابط اجتماعي مناسبي با ديگران برقرار كند. اينكه ساير انسان ها را بدبينانه موجودات بدي تلقي كنيم، خود به خود مانع رابطه اي صميمانه با آنها مي شود. برخورداري از نگرش مثبت و خوش بينانه نسبت به ساير انسان ها و باور كردن گفته ها و رفتار هايشان، باب گفتگو و تعامل با آنها را باز نگه مي دارد. اگر شما نسبت به كسي نگرش بدبينانه داشته باشيد به اين معني كه او سراسر بد و انديشه هايش همه باطل؛ طبيعي است كه هيچگاه مايل به گفتگو و تعامل با وي نخواهيد بود.

انسان خوش بين نه تنها خود را ارزشمند مي داند و از فروتني برخوردار است بلكه ديگران را هم ارزشمند مي داند و همين نگرش خوش بينانه راه روابط صحيح با ديگران را باز مي كند.

منبع:خبر انلاين


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۶:۰۱ توسط:محمدرضا تيموري موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :