مدير مدير .

مدير

داستان بلند «يك روز سر فرصت» چاپ شد

به گزارش خبرنگار مهر، داستان بلند «يك روز سر فرصت» نوشته مهين بني‌طالبي دهكردي به‌تازگي توسط نشر پوينده منتشر و راهي بازار نشر شده است.

محمدرضا تيموري

مهين بني طالبي دهكردي داستان‌نويس شهركردي است كه پيش از اين ۳ كتاب داستاني «قاش»، «غربتي» و «از وقتي گم شد» را منتشر كرده است. او داستان «يك روز سر فرصت» را چند سال پيش نوشته و پاييز سال ۹۷ بازنويسي كرده است.

پيش از شروع متن داستان، اين جمله از توماس كارلايل فيلسوف انگليسي، ابتداي كتاب درج شده است: كار اصلي ما اين نيست كه ببينيم آن دورها چه چيز مبهمي به چشم ما مي‌خورد، بلكه وظيفه داريم ببينيم آنچه واضح و در دسترس ماست چيست.

در قسمتي از اين كتاب مي‌خوانيم:

همه بي‌هدف دور خود مي‌چرخيدند. چه دلهره‌اي سراسر خانه ايوانف را فرا گرفته بود. خودش براي اينكه ترديدي ايجاد نكند، طبق معمول هر روز به كافه رفت. بايد مي‌رفت سري مي‌زد. فهميد كه كافه را هم به هم ريخته‌اند. به شاگردش گفت كه مدتي مجبور است كافه را تعطيل كند تا سر و ساماني به آن بدهد. بايد عادي رفتار مي‌كرد و جواب كنجكاوي ديگران را مي‌داد. هيچ‌كس نبايد متوجه رفتنش مي‌شد. به همه مي‌گويد حالا كه سربازها كافه را به هم ريخته‌اند، بهتر مي‌بيند كه كمي به در و ديوارش رسيدگي كند. روي يك مقوا مي‌نويسد به علت برخي تعميرات به مدت يك ماه كافه تعطيل است و به ديوار مي‌آويزد. هرچه به دور و بر نگاه مي‌كند، جز دوربين عكاسي چيزي كم نشده است. نظمي نسبي به كافه مي‌دهد ولي براي به خانه رفتن عجله نمي‌كند. نمي‌خواهد ذره‌اي از روال عادي زندگي‌اش عدول كند. طبق معمول هميشه تا ساعت يازده شب در كافه مي‌ماند و در را باز مي‌گذارد. از تك و توك مشتريان پذيرايي مي‌كند. بعد پشت درها را مي‌گذارد و چراغ‌ها را خاموش مي‌كند و كافه را مي‌بندد.

الگا با خودش كلنجار مي‌رفت. نمي‌خواست همراه پدر و مادرش برود. حاضر نبود شرايط تازه را از دست بدهد. نادر عصر مثل هميشه نگران و دلواپس به خانه ايوانف آمد. همه در تكاپو بودند. از الگا پرسيد: «چي شده؟» الگا نتوانست خودداري كند. به گريه افتاد و گفت: «مي‌خواهيم به روسيه برگرديم. هيچكس نمي‌داند. بعد از رفتن ما ممكن است سراغ تو هم بيايند. تو بايد بگويي اصلاً از رفتن آنها بي‌خبرم و هيچ‌وقت نشنيدم كه آنها مي‌خواهند برگردند.»

منبع:خبرگزاري مهر


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۱:۵۴ توسط:محمدرضا تيموري موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :