مدير مدير .

مدير

هشدار يك نويسنده به توقف داستان‌هاي انقلاب در موضوعات تكراري

به گزارش خبرنگار فرهنگي خبرگزاري تسنيم، نيلوفر مالك، نويسندۀ رمان «رؤياي بعدازظهر» و نامزد دريافت جايزۀ بخش كودك و نوجوان جايزۀ شهيد اندرزگو درباره اين اثر گفت: زماني كه اين رمان را نوشتم و بعدها كه برايش جايزه هم گرفتم، تا وقتي كه به دست مخاطب رسيد، از ديگران مي‌شنيدم كه قصه‌اش نو و تازه است و در عين حال، نثر و حتي حجمش نيز براي خواندن خسته‌كننده نيست.

محمدرضا تيموري

مالك همچنين توضيح داد: اميدوارم خصيصه‌هايي كه من براي كتابم در نظر گرفته‌ام و قصه‌اي كه طراحي كرده‌ام، جذابيت رمان را فراهم آورده باشد. شخصاً احساس مي‌كنم «رؤياي بعد از ظهر» ماجرايي ديگر از انقلاب اسلامي را بيان كرده است؛ به‌طوري كه نوجوان هم از خواندنش خسته نمي‌شود.

مخاطب نوجوان بايد هنگام قصه‌گويي نويسنده تفريح كند و سرگرم شود

اين داستان‌نويس با بيان اينكه شايد رفت و برگشت زماني از دورۀ انقلاب اسلامي تا اكنون براي مخاطبش جذاب باشد، گفت: حجم نسبتاً كم رمان، در كنار اينكه قصه صرفاً در قصه‌هاي هميشگي بازۀ زماني پيروزي انقلاب نمانده است، توانسته براي نسل فعلي هم ايجاد جذابيتي مضاعف كند و در هر دو سيري داشته باشد.

وي دربارۀ نگارش اين رمان خاطرنشان كرد: من قبل از اينكه «رؤياي بعد از ظهر» را بنويسم، خيلي از كتاب‌هاي داستاني مرتبط با انقلاب اسلامي را خواندم. احساس مي‌كردم بسياري از آثار در نگارش داستان‌هاي قديمي متوقف شده‌ و انگار در حال تكراري شدن هستند؛ خصوصاً اينكه من با قشر نوجواني سر و كار دارم كه شايد از خواندن كتاب پرحجم دل‌زده شود.

مالك افزود: مخاطب نوجوان بايد هنگام قصه‌گويي تفريح هم بكند و سرگرم شود؛ بنابراين اگر موضوع جدي هم به او پيشنهاد مي‌دهيم، بايد در قالب سيمايي شكيل و چه بسا داستاني مفرح قرار گيرد. به زعم من اين نياز گروه كودك و نوجوان است.

به گفته اين نويسنده؛ اتفاقاً اين مسئله جدي است و ديگران نيز آن را تأييد مي‌كنند كه بچه‌ها جذب هر داستاني نمي‌شوند. خصوصاً اينكه بايد قصه را براي خود كودك و نوجوان يعني متناسب با شخصيت آن‌ها بنويسيم؛ در غير اين صورت اينكه شخصيت يك رمان كودك يا نوجوان باشد، لزوماً قصه را كودكانه و نوجوان‌پسند نخواهد كرد.

خط و مسير نويسندگي خودم را پيدا كرده‌ام؛ هرچند كمي دير

وي افزود: من از نوشتن داستان‌هاي انقلابي لذت مي‌برم و آن را مسير باارزشي براي خودم مي‌دانم؛ در عين اينكه باز هم مي‌خواهم براي گروه كودك و نوجوان دربارۀ انقلاب اسلامي قصه‌نويسي كنم. دقيقاً بعد از خواندن «رؤياي بعد از ظهر» بود كه خيلي از دوستان من را وادار كردند كه كار را براي اين گروه سني ادامه دهم.

اين داستان‌نويس كه دو رمان ديگر را از جنس قصه‌هاي انقلابي آمادۀ انتشار دارد، گفت: من خط و مسير نويسندگي خودم را پيدا كرده‌ام؛ هرچند كمي دير! از اين بابت كه ورودم به عرصۀ نويسندگي و داستان‌گويي در همين چندسال اخير آغاز شده است؛ اما تلاشم اين است كه در همين جريان فعلي بمانم و حتي جدي‌تر از قبل بنويسم.

مالك دربارۀ برگزاري جايزۀ شهيد اندرزگو نيز گفت: قطعاً برگزاري اين جوايز ادبي به من نويسنده  چه از جنبه معنوي‌ و چه از وجه مادي انگيزه مي‌دهد و اين اتفاق خيلي خوبي است. اميدوارم نامزد يا برترشدن در جوايز ادبي، بتواند مانور تبليغاتي براي آثار برگزيده هم باشد و كم‌كاري‌ها را جبران كند.

بيشتر بخوانيد

اختتاميه جايزه شهيد اندرزگو روز يكشنبه، سوم شهريورماه، ساعت 17 در حوزه هنري برگزار مي‌شود. قرار است در اين مراسم از برگزيدگان تجليل شود.

منبع:خبرگزاري تسنيم


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۳۴:۳۸ توسط:محمدرضا تيموري موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :